Όλοι ήταν εκεί!

Λάυριο και Α.Ε.Κ. τάχθηκαν στο πλευρό των προσφύγων και απόδειξαν για ακόμα μια φορά τις έντονες κοινωνικές τους ανησυχίες !  Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες πρόσφεραν ένα όμορφο και ανταγωνιστικό αγώνα στο φίλαθλο κοινό (μεγάλο μέρος των οποίων ήταν πρόσφυγες), με τους δυο προπονητές να κάνουν πολλές αλλαγές και δοκιμές στα συστήματα τους, πραγματοποιώντας έτσι ένα καλό τεστ ενόψει των 2 τελευταίων στροφών της κανονικής περιόδου της Basket League !

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά το ματς και πήραν το προβάδισμα με τον Μιλόσεβιτς στο 8ο λεπτό να δίνει αέρα εννέα πόντων στην Ένωση (8-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Α.Ε.Κ. συνέχισε να βρίσκει κενά στην άμυνα των γηπεδούχων, αυξάνοντας την διαφορά σταδιακά. Διαφορά η οποία άγγιξε μέχρι και τους 13 (19-32). Το Λαύριο αντέδρασε και με 2 σερί τρίποντα του Τάκη Νικολακόπουλου μείωσε στους 9 (25-34 στο 18′).

Στο δεύτερο ημίχρονο αν και οι κιτρινόμαυροι στην αρχή αύξησαν την διαφορά στους 15 (26-41). Οι Λαυριώτες σοβάρεψαν και μείωσαν στους 8 (33-41) με συνεχόμενους πόντους του Κακλαμανάκη. Το σερί του Λαυρίου συνεχίστηκε με Σακελλαρίου, Κέσελ και Καπώνη να είναι εύστοχοι, ρίχνοντας έτσι την διαφορά στους 6 (41-47 στο 26′).

Η Βασίλισσα δεν πτοήθηκε, εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των γηπεδούχων και κυριαρχώντας στα ριμπάουντ, αποκατέστησε την διαφορά, και ξανά προηγήθηκε με 15 (42-57 στο 30′).

Αν και το προβάδισμα της Α.Ε.Κ. σκαρφάλωσε στους 17(42-59), οι ″Μεταλλωρύχοι″ συνέχισαν την προσπάθεια, και σταδιακά, με πολύ καλές άμυνες, ″ροκάνισαν″ την μεγάλη διαφορά. Βρίσκοντας πόντους από Κρουμπαλι και Μπέμπη το Λαύριο μείωσε στους 7 (55-62 στο 34′), με τους κιτρινόμαυρους ωστόσο να διαχειρίζονται σωστά το υπόλοιπο του αγώνα και να φτάνουν στην νίκη με τελικό σκορ 59-70.

Επόμενος αγώνας του Λαυρίου, είναι το Σάββατο 2/4 (17:00), με τα Τρίκαλα BC Aries και είναι ο τελευταίος εντός έδρας της ομάδας της Αν. Αττικής.

Πηγή: lavriosport.gr